مصرف عسل در این کودکان ممنوع

بوتولیسم نوزادان، بیماری است که در اثر خوردن اسپور باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در کودکان بویژه در سنین زیر یک سال، ایجاد می شود.

مصرف عسل در این کودکان ممنوع

به گزارش عسل نما، کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی در دانشکده تغذیه و علوم غذایی، گفت: نشانه های ابتدایی این بیماری شامل اسهال، استفراغ، ضعف و پریدگی رنگ، خشکی دهان و گلو و اشکال در بلعیدن است.

“لیلا محبی” ادامه داد: پس از مدتی نشانه های فلجی در ماهیچه های صورت، زبان، دست و پا آغاز می شود و در نهایت فلج شدن سیستم تنفسی و مرگ اتفاق می افتد.

او افزود: در برخی از موارد وقوع این بیماری با مصرف عسل در کودکان زیر یک سال ارتباط داشته است؛ آلودگی عسل به هاگ های کلستریدیوم بوتولینوم بیشتر با گرد و غبار حمل شده از سوی زنبورها اتفاق می افتد؛ با توجه به اینکه حدود چهار درصد از عسل ها آلوده به باکتری کلستریدیوم بوتولیسم هستند، احتمال مسمومیت با اسپور این باکتری وجود دارد.

این کارشناس ارشد بهداشت و ایمنی مواد غذایی با اشاره به اینکه فلور میکروبی دستگاه گوارش کودکان زیر یک سال به خوبی شکل نگرفته و سیستم ایمنی آنها ضعیف است، اضافه کرد: اسپور باکتری پس از وارد شدن به دستگاه گوارشی نوزاد در جدار روده باریک قرار می گیرد، تکثیر میشود و تولید سم می کند، سپس سم حاصل از باکتری از دیواره روده باریک جذب و وارد دستگاه گردش خون می شود و به این ترتیب نوزاد به بوتولیسم مبتلا می شود.

محبی یادآور شد: اسپور باکتری در بزرگسالان و کودکان بالای یک سال وقتی وارد دستگاه گوارش می شود، هیچ رشد و تکثیری پیدا نمی کند و اسپور بدون تغییر دفع می شود.او در پایان گفت: راه پیشگیری از این بیماری، پرهیز از مصرف عسل در کودکان زیر یک سال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *