تفاوت شکر و عسل

تفاوت شکر و عسل در ارزش غذایی و همچنین در تبعاتی که دارد، مشخص می شود.

تفاوت شکر و عسل

به گزارش عسل نما، قبل از پرداختن به تفاوت شکر و عسل یک تحقیقی که بر روی ۱۰۰ گرم عسل و شکر صورت گرفته می پردازیم که به شرح زیر است:

شاخص گلیسمی: عسل (۵۸)، شکر (۶۰)

آب: عسل (۱۷ گرم)، شکر (۰.۰۳ گرم)

قندها: عسل (۸۰ گرم)، شکر (۹۹.۹۹ گرم)

کالری: عسل (۳۰۰)، شکر (۳۸۷)

کلسیم: عسل (۶ میلی گرم)، شکر (۱ میلی گرم)

منیزیم: عسل (۲ میلی گرم)، شکر (ندارد)

فسفر: عسل (۴ میلی گرم)، شکر (ندارد)

پتاسیم: عسل (۵۲ میلی گرم)، شکر (ندارد)

کدام یک سالم تر است: عسل یا شکر؟

اگر بخواهیم به عسل ارگانیک اشاره کنیم،باید بگوییم که میزان شیرین کنندگی این نوع عسل بیشتر از شکر تصفیه شده است و همچنین آنتی اکسیدان ها،ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن را فراهم می کند.بر اساس مطالعات انجام شده،همه مواد مغذی موجود در عسل ارگانیک می‌تواند به پیشگیری از سرماخوردگی،گلودرد و آنفولانزا کمک کنند.بنابراین می‌تواند گزینه مناسبی برای شیرین کردن دمنوش‌ها و دسر ها باشد.این درحالی است که شکر تصفیه شده فقط کالری دارد.

تفاوت ها و شباهت های عسل و شکر

غذاهایی که حاوی قندهای ساده هستند،باعث گرسنگی ما می‌شوند و این موضوع در دراز مدت می تواند بر سلامت ما تأثیر منفی بگذارد.

تفاوت عمده بین عسل و شکر،نوع قند موجود در این دو ماده است.شکر تصفیه شده یا سفید ساکارز‌ خالص دارد درحالی‌که عسل حاوی فروکتوز و گلوکز است.

اگرچه میزان قند موجود در شکر نسبت به قندهای موجود در عسل بیشتر است اما باید بدانید که فروکتوز شاخص گلیسمی کمتری نسبت به گلوکز و ساکارز دارد.در مورد طعم،شکر به دلیل ساکارز موجود در آن شیرین تر است اما عسل ارگانیک به‌دلیل اینکه از شهد گل‌های مختلف گرفته می‌شود،مزه‌های متفاوتی دارد.

از کاربردهای عسل در پخت و پز می‌توان به حفظ رطوبت و استفاده به عنوان چاشنی در درون سس‌ها،اشاره کرد.

از کاربرد شکر در غذاها و دسر‌ها می توان به قابلیت کاراملی شدن و استفاده از آن برای تزیین در کیک اشاره کرد.

اکثر مردم بر این باورند که عسل کالری کمتری نسبت به شکر دارد در حالی که شواهد نشان می‌دهد تفاوت زیادی بین استفاده از شکر یا عسل وجود ندارد.

یک قاشق شکر معادل یک و نیم قاشق عسل است و این نشان می‌دهد میزان کالری‌ای که از طریق هر کدام از این دو ماده به بدن شما اضافه می‌شود،یکسان است.

با این حال تحقیقات منتشر شده نشان داد عسل در شرایطی که فرد به آلرژی مبتلا است،می‌تواند جذب سلول‌های التهابی را کاهش دهد و علائم این بیماری را در برخی افراد تسکین دهد.

در آخر گزینه های زیادی برای دادن طعم شیرین به غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد و همه آنها دارای مزایا و معایبی هستند.با وجود این‌که همه چیز به تمایلات فردی ما بستگی دارد اما حقیقت این است که در بسیاری از مواد غذایی مورد استفاده ما،شیرین کننده های متفاوتی وجود دارد.

استفاده از عسل برای شیرین کردن دسرها و دمنوش‌ها می‌تواند راه خوبی باشد اما می‌توان از استویا،شکر نارگیل،شربت آگاو، شکر ماسکابو و یا ملاس هم استفاده کرد.

به گزارش بهداشت نیور، این‌ها نشان می‌دهد که شیرین کردن وعده‌های غذایی با عسل یا شکر تفاوت چندانی ندارد.شما باید مزایای خاص هر دو ماده را در نظر بگیرید و یکی را که فکر می کنید برای شما بهترین است انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *