مطالعه تاثیر زهر زنبور عسل بر سرطان سینه

این سری از تحقیقات همچنان در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و محققان هنوز کارآزمایی های بالینی را روی انسان با هدف ارزیابی ایمنی و کارایی ملیتین برای درمان سرطان سینه انجام نداده‌ اند.

مطالعه تاثیر زهر زنبور عسل بر سرطان سینه

زهر زنبور عسل و سلول های سرطان سینه

به گزارش عسل نما، برای اولین بار محققان تاثیر ملیتین و زهر زنبور عسل را روی طیف وسیعی از سرطان سینه از جمله دو مورد از تهاجمی‌ ترین و سخت‌ ترین انواع آن، بررسی کردند.

سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان است و دو نوع تهاجمی آن، معروف به سرطان سینه سه گانه- منفی و همچنین HER2 با وخیم ترین نتایج ممکن همراه هستند. این دو معمولا مقاومت بالایی در برابر درمان های معمول از خود نشان می دهند.

دانشمندان موسسه تحقیقات پزشکی هری پرکینز در پرت، استرالیا و همچنین دانشگاه استرالیای غربی، دریافتند که ملیتین و زهر زنبور عسل به سرعت انواع سلول های سرطانی مذکور را از بین می‌ برند و در عین حال تاثیر ناچیز و به شدت محدودی بر سلول‌ های طبیعی و سالم بدن دارند.

دکتر Ciara Duffy مسئول ارشد مطالعه می‌ گوید: “زهر مورد استفاده بسیار قوی بود و ما دریافتیم که ملیتین می تواند غشای سلول های سرطانی را عرض ۶۰ دقیقه به طور کامل از بین ببرد”

این مطالعه همچنین نشان داد که زهر زنبورهای گرده که حاوی ملیتین نیست، سلول‌ های سرطانی را حتی در غلظت‌ های بالا از بین نخواهد برد. حاصل این کار از طریق مجله npj Precision Oncology قابل دسترسی است.

ملیتین می تواند سلول ها را در کمتر از ۱ ساعت با سوراخ کردن غشای بیرونی آنها از بین ببرد. از طرفی دیگر این ترکیب ظرف ۲۰ دقیقه پس از تجویز نیز انتقال پیام های شیمیایی را که برای رشد و تقسیم سلول ها ضروری است، مختل می کند.

دکتر Duffy توضیح می دهد: “ما بررسی کردیم که چگونه زهر زنبور عسل و ملیتین بر مسیرهای سیگنال‌ دهی سرطان؛ پیام‌ های شیمیایی که برای رشد و تولید مثل سلول‌ های سرطانی اساسی هستند، تاثیر می‌ گذارند. نهایتا متوجه شدیم که این مسیرهای سیگنالینگ بسیار سریع بسته شده اند”

دانشمندان کشف کردند که ملیتین این کار را با جلوگیری از فعال شدن گیرنده های فاکتورهای رشد در غشای سلول ها انجام می دهد. گفتنی است که یکی از دلایل رشد سریع و زیاد سلول های سرطانی HER2 و برخی از سرطان های سینه سه گانه- منفی، وجود تعداد زیادی از همین گیرنده ها است.

ملیتین با جلوگیری از عبور این سیگنال های رشد، تکثیر سلول ها را متوقف می سازد.

نویسندگان مطالعه اضافه می کنند که زهر زنبور عسل نسبتا ارزان و به راحتی قابل دستیابی است. از این رو این ترکیب به گزینه خوبی برای درمان سرطان در کشورهایی با منابع بهداشتی محدود تبدیل می شود.

هرچند در این مطالعات هیچ شواهدی مبنی بر آسیب به سلول‌ های غیر سرطانی به دست نیامده است، بهتر است متخصصان مراقبت های بهداشتی ملیتین را تحت دستورالعمل درمان هدفمند مورد استفاده قرار دهند تا از آسیب جانبی احتمالی به بافت های سالم جلوگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *