متعادل کردن قند خون با مصرف عسل

یک بررسی جدید نشان می‌دهد که مصرف دو قاشق غذاخوری عسل می‌تواند به متعادل کردن قند خون و بهبود میزان کلسترول خون کمک کند.

متعادل کردن قند خون با مصرف عسل

به گزارش سایت عسل نما، به نقل از ایندیپندنت کارشناسان می‌گویند جایگزین کردن قندهای افزوده شده در رژیم غذایی- مثلا شکر در چای- با عسل می توانند خطر ناشی ازبیماری های مربوط به مصرف بیش از حد قند مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و بیماری کبد چرب غیر الکلی را کاهش دهد.

پژوهشگران در دانشگاه تورونتو در کانادا نتایج ۱۸ کارآزمایی شامل بیش از ۱۱۰۰ شرکت‌کننده را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که عسل خام (عسلی که فرآوری نشده است) به دست آمده از یک منبع گل منفرد بیشترین اثر مثبت بر بدن را دارد.

آنها دریافتند که مصرف عسل باعث کاهش میزان قند خون ناشتا و لیپوپروتئین‌های با تراکم (کلسترول بد یا LDL) در خون شده است.

مصرف عسل همچنین میزان لیپوپروتنئین های با تراکم بالا (کلسترول خوب یا HDL) را افزایش داد و با بهبود نشانه‌های التهاب همراهی داشت.

همه شرکت‌کنندگان در این بررسی از رژیم عموما سالمی را پیروی می‌کردند و سهم قند در میزان دریافت کالری روزانه‌شان ۱۰ درصد یا کمتر بود.

این بررسی نشان داد که عسل به دست آمده از یک منبع گل منفرد «به طور مداوم با اثرات خنثی یا سودمند» بر بدن همراهی دارد.

به افراد شرکت‌کننده در این بررسی برای هشت هفته به طور میانگین ۴۰ گرم عسل یا حدود دو قاشق غذاخوری در روز عسل داده شد.

اغلب اثرات سودمند در افرادی مشاهده شد که عسل خام به دست آمده از درختان اقاقیای چتری به آنها داده شده بود.

۸۰ درصد عسل قند است

توصیف خان، پژوهشگر ارشد در دانشکده پزشکی دانشگاه تورونتو گفت که این نتایج غافلگیرکننده بودند، چرا که حدود ۸۰ درصد عسل قند است.

او گفت: «اما عسل همچنین ترکیب پیچیده‌ای از قندهای شایع و نادر، پروتئین‌ها، اسیدهای آلی و سایر ترکیب های فعال زیستی است که به احتمال زیاد اثرات سودمند بهداشتی دارند.»

در این باره بخوانید: عسل کلسترول و قند خون را کاهش می دهد

کارشناسان می‌گویند این نتایج نشان داد که کارشناسان بهداشتی نباید با همه قندها به یکسان رفتار کنند.

خان گفت: «ما نمی‌گوییم اگر در حال حاضر از مصرف قند پرهیز می کنید، باید شروع به خوردن عسل کنید. بحث بر سر جایگزینی است- اگر برای شیرین کردن از شکر سر میز، شربت‌ قندی یا سایر شیرین کننده های مشابه استفاده می کنید، جایگزین کردن این قندها با عسل ممکن است خطر مربوط به عوارض قلبی و سوخت  و ساز را کاهش دهد.»

تست عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *