رتبه استان اردبیل در تولید عسل

استان اردبیل در تولید عسل رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داده است.

رتبه استان اردبیل در تولید عسل

رتبه استان اردبیل در تولید عسل


معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: این استان با تولید سالانه هفت هزار و ۳۴۳ تن عسل رتبه سوم کشوری را به خود اختصاص داد.

نوبخت اژدری با اعلام این خبر افزود: این استان دارای تعداد ۴۶۰ هزار کلنی زنبور عسل با تولید هفت هزار و ۳۴۳ تن عسل رتبه سوم کشوری را در این زمینه دارد.

وی تولید عسل از هر کندوی مدرن را ۱۶ کیلوگرم و از هر کندوی سنتی را حدود ۱۶ تن و با میانگین چهار کیلوگرم ذکر و اظهار کرد: تعداد زنبورداران استان چهار هزار و سه نفر است و در مجموع برای ۶ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم در زنبورستان‌های استان ایجاد شده است.

وی ادامه داد: حدود هزار و ۲۰۰ تن از تولید عسل استان در داخل استان مصرف شده و مابقی به سایر استان‌ها ، کشورهای همجوار و حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود و در سال جاری حدود ۳۱۳ تن در ۱۹ محموله صادر شده است.

وی افزود: طی ماه‌های گذشته تولید نسل ششم ملکه اصلاح شده زنبور عسل در جمعیت‌های بسته به تعداد ۹۰ کلنی در ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد ملکه زنبور عسل استان با موفقیت انجام شد ، این پروژه‌ها در راستای اصلاح صفات تولیدی ، افزایش تولید عسل ، آرام بودن و کاهش نیش‌زنی صورت گرفته است.

وی در خصوص اقدامات انجام گرفته در خصوص ازدیاد نسل قوچ اصیل مغانه نیز گفت: تولید و توزیع قوچ اصیل اصلاح شده مغانی بین دامداران و عشایر استان به تعداد ۲۰۰ راس از طریق ایستگاه جعفرآباد انجام گرفته و با این روش ضمن حفظ نژاد گوسفند مغانی و گله‌های مردمی اصلاح و از طریق افزایش وزن مناسب بره‌ها و مزایای دیگر بر درآمد دامداران نیز افزوده شده است.

وی صدور انواع مجوز برای واحدهای صنعتی دام و طیور به تعداد ۳۱۷ فقره با ظرفیت کل ۶ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۸۸۳ راس شامل ۲۴۶ فقره موافقت اصولی ، ۴۳ فقره پروانه تاسیس و ۲۸ فقره پروانه بهره‌برداری را از دیگر اقدامات این معاونت در ۹ ماه گذشته ذکر کرد.


عسل سبلان honey sabalan

رتبه استان اردبیل در تولید عسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *