گرده گل و ۳ کارکرد مهم آن

گرده گل سه خاصیت غذایی، آرایشی و درمانی دارد.

گرده گل و 3 کارکرد مهم آن

به گزارش” سایت عسل نما” گرده گل که توسط زنبور عسل جمع آوری می شود هم خاصیت درمانی دارد و هم کارکردهایی در حوزه بهداشتی و غذایی که در این قسمت به ۳ مورد آن اشاره می شود.

به نظر می‌رسد که گرده کشورها یا مناطق مختلف به یک میزان اثر مثبت داشته باشند. در هر صورت گرده بطور رسمی به عنوان داروی طبی مشخص نشده است. از زمانیکه به نظر رسیده مصرف گرده گل در بهبود شرایط عمومی و میزان تبدیل غذا در حیوانات و انسان موثر است، غالباً درخواست و تقاضا برای آن بیشتر شده است. ممکن است استفاده‌های دارویی دیگری از گرده در طب سنتی به عمل آید.

کاربرد غذایی

امروزه گرده گل به طورعمده به عنوان غذا استفاده می‌شود یا به عبارت صحیح‌تر به عنوان یک مکمل غذایی. البته ارزش گرده گل به عنوان یک ماده غذایی برای انسان غالباً اغراق‌آمیز بوده است، البته این بدان معنی نیست که مصرفش ممکن است مفید نباشد، بلکه بطور علمی با جیره‌های حیوانی مختلف مفید نشان داده شده است.

در این مورد بیشتر بدانید:

گرده گل چیست و چگونه تولید می شود؟

گرده گل زنبور عسل چه خاصیتی دارد؟

گرده اضافه شده به جیره‌ها برای دامها و حشرات آزمایشگاهی در بهبود سلامتی، رشد ومیزان تغییر تبدیل غذا نتیجه مثبت داشته است. جوجه‌ها بازده غذایی جزئی را با افزودن فقط ۵/۲% گرده به یک جیره غذایی متعادل نشان داده‌اند. زنبورداران کندوهای خود را با گرده خالص، مکمل‌های گرده یا جانشین‌های گرده در طول دوره‌هایی که منابع گرده طبیعی محدود است تغذیه می‌کنند.

کاربرد در مواد آرایشی

اخیراً گرده در تهیه بعضی وسایل آرایشی با این ادعا که تغذیه با گرده باعث جوان شدن پوست می‌شود بکار می‌رود. تاثیر این امر ثابت نشده و خطر حساسیت بسیار نیز وجود دارد. بنابراین تعدادی از افراد مستثنی می‌شوند و همچنین تعداد دیگر نیز در خطر داشتن حساسیت یا عکس‌العمل‌های ناخوش آیند قرار می‌گیرند، و این عمل خیلی قابل توصیه نمی‌باشد.

کارکرد درمانی

گرده گل سرشار از اسیدهای آمینه ضروری، ویتامین‌ها، املاح معدنی و هورمون‌هاست و می‌تواند برای کسانی که سیستم ایمنی و عصبی ضعیفی دارند، بسیار مفید باشد.

تحقیقات نشان داده است که مصرف گرده برای سلامت پروستات مؤثر است. گرده گل به دلیل داشتن روی (zinc) فراوان، در درمان التهاب پروستات، نازایی و ناتوانی جنسی مردان اثر قابل‌توجهی دارد، گردش خون را بهتر می‌کند، باعث افزایش قدرت فیزیکی و فکری بدن به‌خصوص در سال‌های پیری می‌شود و مصرف آن برای افرادی که از خستگی مفرط رنج می‌برند توصیه می‌شود.

گرده گل به دلیل دارا بودن ویتامین ب کمپلکس، ویتامین‌های دیگر، مواد معدنی، پروتئین‌ها و مهم‌تر از آن آنتی‌اکسیدان‌های مفید با مولکول‌های رادیکال‌ آزاد که به سلول‌ها آسیب می‌رسانند، مبارزه می‌کند.

…………برای تهیه گرده گل طبیعی و اصل اینجا کلیک کنید………………

گرده گل و 3 کارکرد مهم آن

در این مورد بیشتر بدانید:

گرده گل؛ بهترین منبع پروتئین روی زمین

خواص درمانی گرده گل را بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *