عسل سبلان؛ معجونی از دامنه سبلان

عسل سبلان که از گرده ۱۲۰ گونه گیاه شفابخش دامنه سبلان و ییلاقات آن استحصال می‌شود، سبب شده تا عسل این منطقه خاصیت دارویی داشته باشد.

عسل سبلان honey sabalan

به گزارش” عسل نما” عسل سبلان معجونی از دامنه سبلان است که با شهد گل‌های شیرین همواره ماندگار شده است.

عسل سبلان معجونی از دامنه سبلان است که با شهد گل‌های شیرین همواره ماندگار شده است، بطوری که تولید ۶۰۰۰ تن عسل سبلان و صادرات آن به کشورهای مختلف به رونق اقتصادی منطقه کمک کرده است.

عسل ماده‌غذایی بسیار غنی و انرژی بخشی است که حدود ۸۰ درصد آن از قندهای ساده یا مونوساکاریدها ساخته شده و هر۱۰۰ گرم آن ۳۲۰ کالری ایجاد می‌کند. این مونو ساکاریدها به سرعت جذب می‌شوند و اثر انرژی بخشی خود را آشکار می‌کنند.

علاوه بر اثر کالری‌زایی، عسل دارای ویتامین‌های متعددی از قبیل تیامین، ریبوفلاوین، اسیدنیکوتینک، اسید اسکوربیک، پیریدوکسین و ویتامین کا است.

عسل سبلان که از شهرت خاصی برخوردار است به عنوان ماده شفابخش جسم انسان‌ها همواره مورد توجه و دقت نظر قرار گرفته است.

عسل ناب Pure honey

عسل و طب سنتی

برای از بین رفتن عفونت‎ دهان و دندان می‎توان یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره سرکه مخلوط کرده و روی لثه‎ و دندان‌ها مالید.

غلامرضا کردافشاری متخصص طب سنتی در این باره گفت: برای از بین رفتن عفونت‎ در دهان و دندان می‎توان یک قاشق مرباخوری عسل را با چند قطره سرکه مخلوط کرده و روی لثه‎ و دندان‌ها مالید.

وی افزود: تلخی دهان، حالت جوشش دل، بالا آوردن و تهوع نشان از صفرای متعفن در معده است و به کسانی که این علامت‎ها را دارند، توصیه می‎‌شود شربت انار بخورند یا اینکه رب انار را با آبغوره و کمی عسل مخلوط کرده و از این شربت در طول روز استفاده کنند.

موم کندوی زنبورعسل موجب رشد دوباره مو می‌شود

همچنین ریزش مو موجب آزار و ناراحتی بسیاری از افراد است و بر اساس تحقیقات محققان دانشگاه هوکایدو ژاپن ماده موم مانند استخراج شده از کندوی زنبورعسل موجب رشد دوباره مو می‌شود.

موم عسل بریده شده  Cut honey wax

برای رشد طبیعی موها نیازمند سلول‌های مخاطی بدون التهاب هستیم و موم موجب رشد سلول‌های کراتینوسیت از ترکیبات مهم در رشد موها می‌شود.

محققان این تحقیق تاثیر موم را بر موهای تراشیده شده موش‌ها به دلیل تحریک افزایش کراتینوسیت و رشد سریع موها مشاهده کردند، البته این نتایج به این معنی نیست که اگر فردی به کچلی مبتلا شد به سر خود عسل بمالد، بلکه ریزش مو بخصوص در مردان به دلیل وجود میزان مختلف تستوسترون در مراحل زندگی است و ریزش موی آنان به دلیل التهاب نیست.

خالص‌بودن عسل سبلان همواره می‌تواند یک وجهه ممتاز و شاخص باشد

عسل اردبیل به دلیل کیفیت ویژه می‌تواند در سطح جهانی شهرت یابد.

براساس اعلام کارشناسان و متخصصان امر شهد شیرین عسل سبلان که از گرده ۱۲۰ گونه گیاه شفابخش دامنه سبلان و ییلاقات آن استحصال می‌شود. سبب شده تا عسل این منطقه خاصیت دارویی نیز داشته باشد به طوری که با آزمایشگاه‌های مجهز سعی می‌شود تولید عسل به گونه‌ای باشد تا بیماران دیابتی نیز با کمترین شرایط شیرینی بتوانند از آن استفاده کنند.

آری بازار عسل اردبیل به عنوان معجون معجزه‌گر و سحرانگیز گل‌های دامنه سبلان و سرزمین بهشتی که زنبورداران در آن فعالیت گسترده‌ای دارند این روزها هر چند آمیخته به برخی از تولیدات تقلبی و عسل آمیخته به آب، شکر و محلول‌های دیگر است اما خالص بودن عسل سبلان همواره می‌تواند یک وجهه ممتاز و شاخص برای آن محسوب شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *