تاثیر حیاتی گلهای بیدمشک بر زنبور عسل

درختان بیدمشک به عنوان نخستین درختان در فصل بهار در شمال غرب ایران شکوفه می کنند و این شکوفه ها به عنوان پیک بهاری به گل می نشیند.

The flight of the honey bee to the burdock flower بیدمشک و زنبور

به گزارش” عسل نما ” بیدمشک درختی‌ست دو پایه که ارتفاع آن تا ۸ متر می‌رسد و شکوفه های زردرنگ و خوشبو دارد که به آن در زبان آذری پیش‌پیشا می‌گویند.

بیدمشک از گیاهان دارویی محسوب شده و از گران ترین عرق های موجود در بازار است.

بیدمشک گیاهی از نژاد بید است که سنبله‌هایی با اسانس معطر و خواص درمانی فراوان دارد که در این مطلب برخی از خواص بیدمشک را بیان می‌کنیم.

به دلیل داشتن خواص پزشکی متعدد عطر و طعم بیدمشک از زمانهای دور مدنظر بوده و این امر باعث شده تا مردم منطقه عرق بیدمشک را به دلیل خاصیت درمانی آن، در خانه های خود داشته باشند. مردم این منطقه معتقدند که عرق بیدمشک در تسکین اعصاب، درمان کم خونی و ناراحتی های قلبی موثر است.

بید مشک گیاهی است ملین و تقویت کننده قلب، اعصاب و محرک قوای جنسی این گیاه داروئی دستگاه گوارش را تقویت کرده و اشتها را افزایش می دهد.

جوشانده برگ یا پوست درخت بیدﻤﺸﻚ سبب دفع انگلها و کرمهای معده و روده می شود. عرق بیدمشک مقوی قلب بوده و برای حفظ سلامتی آن بسیار مناسب و موثر است و همچنین باعث کاهش تب شده و خاصیت تب بری دارد.

رابطه بیدمشک و زنبور عسل

گلهای بیدمشک دارای ۲ تا ۳ پرچم هستند و این درحت حدود ۲-۳ هفته گل داره و نیاز نسبتا زیادی به آب دارد.

اگر زنبورداری در کنار زنبورها بویژه در زمستان و اول بهار بیدمشک نداشته باشند دچار زیان های شدیدی خواهد شد.

چرا که این درخت جزو اولین درختانی می باشد که در فصل بهار گل داده و همین موضوع باعث ایجاد گرده و شهد غنی می شود.

هر چند درختانی وجود دارد که از لحاظ خاصیت به درخت بیدمشک شبیه هستند ولی همانطور که گفته شد گلهای بیدمشک اهمیت زیادی برای زنبورداران دارد زیرا در اسفندماه تغذیه زنبورها رو به اتمام است و اگر تغدیه مناسبی فراهم نشود در آن فصل همه آنها از بین خواهند رفت.

بر همین اساس در اسفندماه که هیچ گیاه و درختی به گل ننشسته، درخت بیدمشک شروع به گل دادن کرده و نیاز زنبورها در این فصل مرتفع خواهد شد.

به این ترتیب در اواخر اسفند و اوایل بهار شکوفه زدن اولین گلهای جمعیت کثیری از زنبورهای کارگری این کندوها برای جمع آوری شهد گل ها به پرواز در می آیند و حجم قابل توجهی از شهد و گرده بیدمشک را به کندوها می آورند و ملکه زنبور عسل شروع به تخم گذاری می کند تا در فصل بهار کارگران زیادی تکثیر و امکان برداشت محصول عسل بوجود می آید.

A bee on a willow flower زنبور عسل روی گل بیدمشک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *