عسل کلزا و خاصیت درمانی آن

عسل کلزا کبد را تمیز کرده و به تنظیم اسیدهای چرب بدن کمک کرده و پوست صورت به خاطر همین خاصیت شفاف تر می گردد.

عسل کلزا و خاصیت درمانی آن

به گزارش عسل نما، کلزا یا همان کلم روغنی گیاهی است یک ساله، دارای ریشه دراز و عمودی، تنه نسبتاً بلند به ارتفاع ۱/۵ تا ۲ متر، برگ‌های بزرگ، دندانه‌دار، به رنگ سبز حنایی می باشد.

بیشتر دشت بیله سوار مغان از توابع استان اردبیل به کاشت کلزا اختصاص دارد.

در زراعت کلزا به دلیل عدم استفاده از سموم حشره کش در زمان گلدهی، سطح بالای کشت در منطقه و تولید انبوه گل و گرده باعث افزایش تخم گذاری ملکه در زنبورستان شده و موجب افزایش استقبال زنبورداران بومی و مهاجر به این زراعت است.

در واقع سطح زیر کشت کلزا بستر مناسبی جهت تغذیه زنبور عسل به منظور جمع‌آوری شهد و گرده گل و از طرفی باعث افزایش کمیت بذر تولیدی و میوه و بالا رفتن کیفیت بذر مزرعه شده و ضمن تاثیر دو سویه باعث افزایش تولیدات زنبور عسل و زراعت کلزا می‌شود.

کلزا با شهد فراوان و گرده منافع مهمی برای زنبورهای عسل دارد شرایطی که زنبور عسل به مزرعه کلزا وارد می‌شود نقش مهمی در استراتژی‌های مدیریتی زنبورداران دارد.

گل‌های کلزا مقادیر زیادی گرده زرد رنگ تولید می‌کند که برای زنبورعسل جذاب است برای زنبورعسل پروتئین خام مطلوب گرده باید ۲۵-۳۰ درصد باشد که پروتئین زیر۲۰ درصد برای زنبورعسل مناسب نیست و پروتئین خام گرده کلزا ۲۲ الی ۲۷ درصد است و مقدار چربی گرده کلزا حدود ۷ درصد که بسیار بیشتر از حد مطلوب زنبور عسل است.

خاصیت درمانی عسل کلزا

عسل کلزا به رنگ زرد بسیار روشن است و معمولاً میزان زیادی گرده گل دارد.

این عسل سریعاً پس از تولید، شکرک می‌زندکه می توان آن را به خواص گرده آن که دارای نسبت بالای گلوکز است نسبت داد و هیچ وقت این شاخصه را نباید به عنوان تقلبی بودن آن در نظر گرفت.

این عسل کبد را تمیز کرده و به تنظیم اسیدهای چرب بدن کمک می‌کند.

بیمارانی که دارای مشکل کبد چرب بودند بعد از مصرف این عسل به نقش تصفیه کنندگی آن در کبد پی برده اند و پوست صورت به خاطر همین خاصیت شفاف تر می گردد. زمان برداشت این عسل ماه دوم سال است که عمدتا به رنگ زرد خیلی روشن دیده می شود.

کلزا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *