عسل چگونه در معده زنبور تولید می شود؟

یکی از شگفتی های معده زنبور این است که حشره دو معده دارد که توسط این دو توسط دریچه ای به هم مرتبط هستند.

عسل چگونه در معده زنبور تولید می شود؟

به گزارش”  عسل نما ” یکی از شگفتی های معده زنبور عسل این است که این موجود کوچک دو معده دارد. معده های اول و دوم توسط دریچه ای به هم مرتبط هستند. شهدهای مکیده شده توسط زنبور وارد معده اول این حشره می شود. کار معده دوم انجام عملیات گوارش است.

اولین معده زنبور عسل را کیسه عسلی و یا چینه دان می نامند. به طور کلی تمامی مراحل تبدیل شهد به عسل در معده اول زنبور صورت می گیرد و پس از انجام مراحل و اتمام کار، با استتفاده از خرطوم حشره به سلولهای مومی ریخته می شو و ذخیره می گردد. اما کار معده دوم این است که در صورتی که حشره در طی مراحل کار خود نیاز به تغذیه داشت مقداری عسل از معده اول به معده دوم ریخته می شود.این کار توسط دریچه ای که میان هر دو معده وجود دارد صورت می گیرد.زنبور با کمی فشار در ماهیچه های کنارش دریچه را باز میکند و هر مقدار غذا که نیاز داشته باشد وارد سیستم گوارش خود میکند.تمامی مراحل هضم و جذب و دفع در این قسمت صورت می گیرد.

برخی تصور می کنند که عسلی که توسط زنبور تولید می شود همان مدفوع آن است در صورتی که به هیچ وجه این گونه نیست. زنبور عمل دفع مدفوعش را در خارج از کندو انجام می دهد و رنگ آن هم آجری رنگ و یا قهوه ای است و قابل استفاده نمی باشد اما عسل یک محصول قابل استفاده با رنگ روشن تر می باشد و درون خود کندو تولید می شود و هیچ رابطه ای با مدفع حشره ندارد.البته نوعی عسل وجود دارد که از مدفوع سایر حشرات به وجود می آید که به آن عسلک می گویند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *