عسل چهل گیاه چگونه تولید و چه خاصیتی دارد؟

وقتی زنبور روی چند گیاه مشخص بنشیند عسلی بنام عسل چهل گیاه تولید می کند، این عسل با توجه به نوع ترکیب خاصیت درمانی مشخصی دارد.

عسل چهل گیاه چگونه تولید و چه خاصیتی دارد؟

همانطور که از نام عسل چند گیاه مشخص است، از چند گیاه مختلف تهیه می شود.

وقتی زنبور روی چند گیاه مشخص بنشیند عسلی بنام عسل چهل گیاه تولید می کند، بنابر این کاملا طبیعی است که این نوع انگبین دارای رنگهای مختلفی باشند و حتی در یک منطقه در دو سال پشت سر هم، یک محصول با یک رنگ و یک غلظت تولید نشود.

برای اطلاع دقیق درباره عسل چند گیاه باید بدانید که دقیقا شهد چند گیاه و چه گیاهانی در آن عسل وجود دارد.

این عسل با توجه به نوع ترکیب خاصیت درمانی مشخصی دارد، پس خواص عسل چند گیاه به این بستگی دارد که زنبور عسل بر روی شهد چه گیاهانی نشسته باشد و به عبارت دیگر غذای زنبور عسل به وسیله چه موادی تامیین شده باشد.

چرا عسل چهل گیاه تولید می شود؟

در مکانهایی که یا تعداد گیاهان از یک نوع کم است و یا زنبوردار قصد دارد که عسلش از نوع چند گیاه باشد، کندوی عسل را طوری مستقر می کنند تا زنبور بتواند از همه شهدها و گیاهان و صمغ های مختلف استفاده کند.مسلم است که بره موم تولید شده نیز خواص و ظاهرش کمی با بره موم انواع عسل های تگ گل متفاوت است. علاوه بر آن چون تغذیه زنبور در این نمونه انگبین کاملا متفاوت و تقریبا غیر قابل پیش بینی است، پس انتظار می رود که ژل رویال با همان شاه انگبین تولید شده در کندوی عسل نیز متفاوت باشد. بسته به نوع کیفیت گیاهان و تعادلی که زنبور در برداشت شهدها، دانه و گرده گل ها از گیاهان رعایت می کند، ژل رویال متفاوتی به دست خواهد آمد.

عسل چند گیاه برای درمان:

معمولا برای استفاده از عسل چند گیاه برای عسل درمانی بسیار محتاطانه عمل می کنند زیرا برای هر بیماری خاصی یک نوع عسل خاص مورد استفاده می شود (غیر از بیماری های سطحی مانند سرماخوردگی) و از طرفی هر عسلی مانند عسل گون، عسل آویشن، عسل سدر و … هر کدام خواصی دارند که برای موارد خاصی کارایی دارند و بیمار می تواند مستقیما با بررسی و شناخت عسل به خوبی تشخیص دهد که کدام یک از این نمونه ها برای او مناسب است (در صورتی که عسل طبیعی باشد و از تغذیه مصنوعی استفاده نشده باشد) اما در عسل چند گیاه چنین چیزی امکان ندارد و نمی توان به طور دقیق گفت که خواص عسل چند گیاه چیست.

زنبورداری در پرورش این نمونه کمی با سایر موارد متفاوت است.مراقبت های خاصی می خواهد و زنبوردار باید از سلامت، میزان شهد و سلامت گیاهان اطمینان کامل داشته باشد و به خوبی بداند که برای بهتر شدن کیفیت عسل بهتر است هر گیاه چقدر در ترکیاب انگبین دخالت داشته باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عسل چند گیاه سایر مقالات ما را دنبال کنید.

از خواص عمومی عسل چند گیاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضد اسهال، تب بر، تقویت کننده اعصاب، ضد یبوست، تصفیه کننده خون و باز کردن رگ های مسدود شده، درمان میگرن، ضد نفخ، درمان بی اشتهایی، ضد سرفه و تقویت دستگاه گوارش بدن اشاره کرد.

عسل چهل گیاه چگونه تولید و چه خاصیتی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *