خواص یونجه و خواص عسل یونجه

بوعلی سینا معتقد است عسل یونجه برای درمان خون دماغ شدن، درمان کم خونی، رفع یبوست و افرادی که مشکل شب کوری دارند، مفید است.

flowering alfalfa گل یونجه

به گزارش” عسل نما” در میان گیاهانی که زنبور از آنها تغذیه می کند، یونجه بیشترین شهد را دارد و به همین خاطر عسل یونجه یکی از خوش عطرترین و خوش طعم ترین نمونه های انواع عسل، در بازار عسل به شمار می رود.

همچنین وجود ویتامین های A و K موجب شده تا خواص عسل در این نمونه کمی متفاوت تر از سایر انگبین ها باشد.

عسل یونجه رنگی متمایل به قرمز دارد و مواد معدنی زیادی از قبیل روی، آهن، کلسیم، فسفر، مینرال های مفید و ضروری، منیزیم و … را در خود دارد.

کشت یونجه در ایران بسیار انجام می شود. گیاه یونجه گیاهی هم خانواده نخود و یکساله است. شهد موجود در یونجه بسیار زیاد است و گل های بنفش رنگ آن موجب جذب حشرات می شود. همین طور که می دانید از وظایف زنبور عسل یافتن گلهای پر شهد و تغذیه از آنهاست که در پی آن گرده افشانی نیز اتفاق می افتد. بنابراین زنبور به راحتی جذب این گل می شود.یکی از مشخصات عسل یونجه این است که به سرعت رس نمی زند و این عمل ممکن است دو تا سه ماه هم طول بکشید.

خواص یونجه و خواص عسل یونجه:

مانند هر انگبین اصل دیگری انگبین یونجه نیز دارای خواص زیادی است که موجب شده تا در عسل درمانی مورد استفاده قرار گیرد.

یونجه یا ALFALFA در درمان کم خونی، تقویت بینایی، درمان پوست، درمان کلیه درد، زیبایی و با طراوت نمودن سطح پوست بسیار کارایی دارد.

عسل یونجه نه گرم است و نه سرد بلکه طبعی کاملا متعادل دارد و برای تقویت حافظه، تقویت مغز و اعصاب، ازدیاد شیر مادران، آرامش بخش، نشاط آور، درمان اختلالات در عادات ماهیانه بانوان، درمان لرزش بدن و تقویت قوای عمومی بدن مناسب است.

ژل رویال گردآوری شده از شهد یونجه خوش طعم تر از سایر ژل رویال (شاه انگبین) های موجود می باشد. در مراحل تولید و زنبورداری این نمونه نیز از عسل یونجه برای تغذیه زنبور استفاده می شود و به دلیل شهد بالایی که دارد برای زنبور یک غذای مقوی به حساب می آید و نسبت به سایر عسل ها تقویت کننده بهتری برای او به حساب می آید.(اگر چه زنبور در کنار آن از گرده گل نیز تغذیه می کند.)

در کتاب های طبی حکیم ابوعلی سینا از خواص عسل یونجه برای درمان خون دماغ شدن، درمان کم خونی، رفع یبوست و افرادی که مشکل شب کوری دارند، صحبت شده است.

از ویتامین های موجود در عسل یونجه می توان به B1,B2,B3,B5,B6,B12,C,A,K,E و مواد معدنی یاد شده اشاره کرد.

نحوه استفاده عسل یونجه:

یکی از بهترین معجونها و ترکیباتی که می توان با عسل یونجه درست کرد، ترکیب کردن آن با یک لیوان آب و یک عدد لیموی ترش تازه می باشد. معجون به دست آمده خاصیت ضد سرطان دارد و بدن را ضد عفونی می کند. در این ترکیب کل خواص عسل حفظ شده و ویتامین C موجود در لیمو نیز به آن اضافه گردیده است.

میزان استفاده از انگبین یونجه را برای افراد بزرگسال حدود ۵۰ تا ۷۰ گرم در طول روز می دانند و برای کودکات بالای یکسال بین ۲۰ تا ۳۰ گرم می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *