در داخل کندو چند نوع زنبور وجود دارد؟

زنبورهای عسل برای عموم مردم بخاطر ظاهر یکسانشان هیچ وقت قابل شناسایی نیست این در حالیکه است که سه نوع زنبور عسل در یک کندو زندگی می کنند.

در داخل کندو چند نوع زنبور وجود دارد؟

به گزارش عسل نما، در یک کندو انواع مختلف زنبور وجود دارد. این زنبور ها به ملکه ، کارگر و نر تقسیم بندی می شوند. زنبور های کارگر و ملکه از نوع زنبور ماده هستند با این تفاوت که تمامی زنبور های کارگر عقیم شده بوده و قادر به تخم گذاری ( تخم بارور شده) نیستند؛ در عوض زنبور ملکه تنها عضوی است که جفت گیری کرده و تخم بارور شده می گذارد. در یک کلنی زنبور عسل معمولا یک ملکه، تعداد زیادی زنبور کارگر و تعداد کمی زنبور نر وجود دارد. تعداد کارگرها و نرها در داخل کندو به عوامل مختلفی بستگی داشته و در طول سال تغییر می کند.

در یک کلنی قوی به طور متوسط ۴۰ تا ۶۰ هزار زنبور کارگر، ۲ تا ۳ هزار زنبور نر و یک ملکه وجود دارد. این افراد به صورت اجتماعی با هم زندگی کرده و برحسب سن، فعالیت های کندو بین آنها تقسیم می گردد.

از نظر جنسی، دو نوع زنبور در کندو وجود دارد که شامل نرها و ماده ها می باشد. نرها از تخم بارور نشده ملکه و گاه از تخم های کارگر تخم گذار به وجود می آیند و n کروموزمی هستند در صورتی که ماده ها از تخم بارور شده یا n2 کروموزمی ملکه بوجود می آیند. نرها از نظر شکل ظاهری بدن با زنبورهای کارگر و ملکه فرق دارند.

ملکه و کارگر از نظر ژنتیکی به هم شبیه بوده ولی به علت تغذیه متفاوت در دوران لاروی، هم از نظر ظاهری و هم از نظر بعضی دستگاه های داخلی بدن با هم فرق دارند. این تفاوت ها باعث ایبجاد تمایز بین وظایف این نوع زنبور در کندو شده است.آیا می دانید در داخل کندو چند نوع زنبور وجود دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *